zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwblaskucienia.xlx.pl
|
Tell a Friend About This Web
Site! |
| |
|
|
|
Ĺťyczenia ĹwiÄ
teczne
Podstawowe szkolenie ski-tour’owe obejmuje 3-dniowe szkolenie obejmuje techniki narciarskie przydatne podczas pokonywania zmiennych warunków terenowych oraz (w mniejszym stopniu) techniki poruszania się na nartach pod górę w terenie o zmiennym nachyleniu. Podzielone jest na teorię (wykłady) i praktykę (zajęcia w terenie), przy czym główny nacisk położony jest na zajęcia praktyczne. Kurs prowadzi wykwalifikowany Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego (uprawnienia państwowe), Przewodnik Tatrzański (uprawnienia państwowe), Ratownik TOPR oraz Instruktor Narciarstwa Zjazdowego (uprawnienia państwowe). Zajęcia w terenie prowadzone są w Tatrach Polskich, w rejonie Hali Gąsienicowej oraz Kasprowego Wierchu. Do wyboru kursantów należy, czy szkolenie odbywają przed kursem lawinowym, czy po nim. Jeśli przed to terenem działania jest masyw Kasprowego Wierchu. Jeżeli po kursie lawinowym, to terenem działania jest nie tylko Kasprowy Wierch, ale całe otoczenie Doliny Gąsienicowej. Konkretny teren działań uzależniony jest od aktualnych warunków pogodowych i lawinowych.
Zakwaterowanie: Hala Gąsienicowa, schronisko „Murowaniec” (możliwa zmiana miejsca zakwaterowania oraz rejonu działania ze względu na obecnie małą ilość śniegu w Tatrach. Celem szkolenia jest: 1. nabycie umiejętności jazdy w różnych rodzajach śniegu i formacjach terenowych 2. umiejętność wyboru bezpiecznej drogi podejścia i zjazdu na nartach w terenie nieprzygotowanym Warunki uczestnictwa: 1. dobre umiejętności jazdy na nartach 2. posiadanie sprzętu i ekwipunku do uprawiania narciarstwa ski-tour’owego (szczegóły w załączniku nr 1) 3. posiadanie ubezpieczenia NW w zakresie narciarstwa ski-tour’owego na czas trwania kursu 4. przedstawienie zgody rodziców lub prawnych opiekunów na uczestnictwo w kursie w przypadku niepełnoletnich kursantów Tematy wykładów: 1. Sprzęt i wyposażenie do narciarstwa ski-tour’owego. 2. Specyfika i zagrożenia występujące w narciarstwie ski-tour’owym, planowanie wycieczek narciarskich. 3. Pierwsza pomoc i współpraca ze służbami ratunkowymi na przykładzie TOPR. Zajęcia praktyczne: 1. Techniki poruszania się na nartach w terenie wysokogórskim: -podstawowe czynności przed wyruszeniem, sprawdzenie sprzętu i wyposażenia -ocena sprawności uczestników -poruszanie się na płaskim-wykorzystanie poślizgu fok, praca kijami; -podejście: odstępy, zwroty, wybór trasy, trawersy, taktyka podejścia, pomiar nachylenia stoku, montaż i demontaż fok i noży, noszenie nart, odpoczynki -zjazd: odstępy, w różnym terenie, w warunkach ograniczonej widzialności, w terenie zagrożonym lawinami -nauka podejścia oraz jazdy w różnych gatunkach śniegu i formacjach terenowych.
Terminy w weekendy z piątkiem lub poniedziałkiem. Są jeszcze wolne miejsca w terminach marcowych i kwietniowych. Zapraszamy, Wojtek Jończyk
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pleuro2008.keep.pl
|
|
|
|